اصول اخلاقی در مورد اهداء بافت و عضو (فصل اخلاق پروتوکول 2010احیای انجمن قلب آمریکا)

یکشبه دی ۱۳۹۲

اصول اخلاقی در مورد اهداء بافت و عضو :

اکثر جوامع در مورد بازیابی اهداء بافت و عضو خوش بین نیستند ؛ این مساله زمان انتظار طولانی و درد و رنج بیشتری را برای بیماران در انتظار پیوند عضو بوجود می آورد . انجمن مراقبت و درمان قلبی عروقی اورژانسی وابسته به انجمن قلب آمریکا از تلاش های صورت گرفته برای خوش بینانه و امید بخش کردن مقوله های اخلاقی اهداء بافت و عضو حمایت می کند .

ادامه مطلب | مرگ مغزی و پیوند اعضا | 2545 بازدید

تعریف مرگ

پنج شنبه اردیبهشت ۱۳۸۹

 

مرگ بالینی (ظاهری)- مرگ فیزیولوژیک (حقیقی)

مرگ بالینی : توقف قابل برگشت علائم حیاتی ( نبض، تنفس، فشارخون) را  گویند. در این مرحله، آسیب های وارده قابل برگشت بوده و فرد به ظاهر مرده را می توان احیاء نمود.

مرگ فیزیولوژیک : توقف دائم تمام اعمال حیاتی را گویند که در آن به علت تاخیر درآغاز احیاء ، فقدان اکسیژن رسانی منجر به آسیب های جبران ناپذیر مغز و پس سایر ارگان ها شده و فرد قابل احیا و برگشت نیست. در واقع  کاهش جریان خون و هیپوکسی بیش از 6-4 دقیقه منجر به مرگ  فیزیولوژیک می گردد.

 

علائم مشترک مرگ بالینی و فیزیولوژیک : 

1 - فقدان نبض، تنفس، فشارخون

2 - اختلال سیستم عصبی مرکزی: بی هوشی، بی حرکتی ، بی حسی، اختلال رفلکس ها

 

 

علائم ویژه مرگ بالینی و فیزیولوژیک :

1- حرارت بدن: در مرگ حقیقی، حرارت بدن برابر با دمای محیط و سرد است ولی در مرگ بالینی حرارت بدن تابع محیط نبوده و گرم است

2- قوام عضلات: در مرگ حقیقی، عضلات سفت شده ولی در مرگ بالینی عضلات قوام طبیعی دارند.

3- رفلکس مردمک: در مرگ حقیقی، مردمک ها گشاد و در مقابل نور واکنشی نشان نمی دهند ولی در مرگ بالینی مردمک های در مقابل نور تنگ می شود.

ادامه مطلب | مرگ مغزی و پیوند اعضا | 10581 بازدید